top of page

רצוי לאכול 8-10 מנות של ירקות ופירות כל יום. מנה אחת = כוס סלט או 1/2 כוס ירקות מאודים או פרי שלם

טיפ #13

13 אוקטובר 2017   |  מאת סאט דהראם קאור

תעבירו בבקשה את הברוקולי... האם ידעת מה יש בפירות וירקות שהופך אותם לכל כך בריאים עבורנו? הם לא רק מכילים אנטיאוקסידנטים כמו ויטמין C ובטא קרוטן, פירות וירקות הם מחסן של פיטוכימיקלים נוגדי סרטן שעוזרים להחליש דלקת ולהפסיק את הסרטן לפני שהוא מתחיל. חלק מהפיטוכימיקלים המוכרים הם פוליפנולים, פלבונואידים, חומצה אורסולית, אינדולים, איזותיוציאנטים – הרשימה ארוכה. כאשר את אוכלת 8 מנות של פירות וירקות כל יום את מעמיסה לתוכך סוכני הגנה סודיים. הגוף שלך יודה לך. האנרגיה שלך תשתפר ותרגישי יותר קלילה.

פירות וירקות מנקים את הגוף

פירות וירקות תומכים בניקוי של הכבד והכליות. מזונות כמו פרי הדר, כרוב, ברוקולי, גרגיר הנחלים, עלים ירוקים, שום, בצל, כרשה, וסלק תומכים במסלולי פירוק הרעלים בכבד, בעוד מזונות אחרים הכוללים לימון, סלרי, תרד, פטרוזיליה, גזר ואבטיח עוזרים לשטיפה עדינה של הכליות. זה מקל על הגוף לסלק רעלים סביבתיים שאחרת יצטברו ברקמות שלנו.

פירות וירקות כוללים כמות גדולה של מינרלים היוצרים בסיסיות בגוף ובנוזל הבין תאי: סידן, מגנזיום, נתרן ואשלגן. זה מאפשר למערכת הלימפה להיות יותר יעילה בסילוק הרעלים. כאשר התפריט יותר בסיסי נחווה פחות כאבים ונוקשות, פחות כאבי ראש, ויותר גמישות.

חומרים נוגדי סרטן המצויים בפירות וירקות

הטבלה הבאה מתארת את הפיטכימיקלים המגוננים, את פעולתם, ובאיזה מזונות הם מצויים.

מיץ מירקות טריים

הפיטוכימיקלים הרשומים בטבלה מעל מצויים בעיקר בירקות ופירות. אחת הדרכים להבטיח שנקבל הרבה מחומרי מזון אלה היא ע"י שתיית מיץ ירקות. שיטות טיפול טבעיות בסרטן כגון הטיפול על פי שיטת גרסון ממליצות על שתייה של מספר כוסות של מיץ ירקות טרי ביום. אפשר להתחיל עם מיץ בסיסי מגזר, סלרי, קייל וסלק. התחילי עם כוס גדולה אחת של מיץ ירקות ביום ותחושי את ההבדל ברמת האנרגיה שלך. אפשר להגדיל את הכמות עד 1 – 2 ליטר ביום של מיץ ירקות כדי לעשות ניקוי יותר עמוק.

אכלי ירקות ממשפחת המצליבים (כרוביים) כל יום

משפחת המצליבים כוללת כרוב, קייל, ברוקולי, כרובית, כרוב ניצנים, קולורבי, לפת, לפת צהובה (rutabaga), חֻמְעָה, צנון, גרגיר הנחלים ו collards. כל הירקות ממשפחת המצליבים כוללים את הפיטוכימיקל אינדול-3-קרבינול, אשר צריכה של 300 מג ביום ממנו גורמת להכפלה של הידרוקסיאסטרון C2 (תוצר פירוק של אסטרוגן שיש לו אפקט מגונן) ולהפחתה של הידרוקסיאסטרון C16 (תוצר פירוק של אסטרוגן שיש לו אפקט מזיק). בכך מסייעים המצליבים בהגנה מפני סרטן הורמונאלי. כמות זו מצויה ב 1/3 כרוב טרי. אינדול-3-קרבינול מפחית את ההסתברות לגרורות של תאי סרטן פרוסטטה, סרטן שד ורחם.

המצליבים מכילים גם חומרים בשם thiols, אשר משפרים את תהליכי ניקוי הרעלים בכבד, ו isothiocyanates אשר עוזרים למנוע נזק ל DNA. 

נבטי ברוקולי וגרגיר הנחלים מכילים הרבה סולפורפין אשר משפר את פעולת הניקוי של הכבד ומגונן מפני רעלנים סביבתיים. סולפורפין מדכא התפתחות של סוגים שונים של תאי גזע סרטניים.

יש לשים לב שצריכה מרובה של מצליבים עלולה להפריע לפעולה תקינה של בלוטת התריס ולגרום לעלייה של ה TSH אלא אם כן צורכים גם מקור תזונה המכיל יוד, כמו למשל אצות ים. רצוי לבדוק את רמת ה TSH כל כמה חודשים כדי לעקוב אחר תפקוד בלוטת התריס.

מקורות

  • Li Y, Ahmad A, Kong D, et al. Recent progress on nutraceutical research in prostate cancer. Cancer Metastasis Rev. 2013 Dec 28.

  • PLoS One 2010 Jul 6;5(7):e11457

  • Kim MK, Park JH. Conference on “Multidisciplinary approaches to nutritional problems”. Symposium on “Nutrition and health”. Cruciferous vegetable intake and the risk of human cancer: epidemiological evidence. Proc Nutr Soc. 2009 Feb;68(1):103-10.

  • Li Y, Zhang T. Targeting cancer stem cells with sulforaphane, a dietary component from broccoli sprouts. Future Oncol. 2013 Aug;9(8):1097-103.

bottom of page