top of page

אחסני שאריות מזון בזכוכית, חרס או פלדת על חלד במקום פלסטיק,

ושתי מים מכלי זכוכית או פלדת על חלד

טיפ #8

קשה למצוא מים מינרליים בבקבוקי זכוכית. הפתרון הכי פשוט הוא לקחת איתך מים במימייה מפלדת אל חלד או בקבוק זכוכית.

למה להימנע מבקבוקים ומיכלי מזון מפלסטיק?

יש מספר סיבות מדוע כדאי להימנע ממיכלי פלסטיק מכל הסוגים.

BPA מחקה אסטרוגן

מיכלי מפלסטיק קשה וגם קופסאות שימורים עם רפידה פנימית לבנה מפלסטיק בדרך כלל מכילים ביספינול BPA) A), שהינו חומר שהמבנה הכימי שלו דומה למבנה של אסטרוגן ולכן הוא מחקה את פעולת האסטרוגן בגוף ומגביר סיכון לחלות בסרטן שד. בנוסף לכך BPA משבש את פעולת בלוטת התריס ומנמיך את רמת הפרוגסטרון. בתחתית של רוב כלי הפלסטיק טבוע מספר המציין מאיזה סוג פלסטיק הוא עשוי. כלים שעליהם הספרות 7, 8 בדרך כלל עשויים מפוליקרבונט, שמשחרר BPA. בקבוקי פלסטיק קשה, כמו הכדים הגדולים של מים מינרליים עלולים להכיל BPA – בדקו את המספר המוטבע בתחתית.

ללא BPA זה לא אומר שזה בטוח

פלסטיק שסומן בתוית "ללא BPA" עדיין יכול להכיל חומרים המדמים את ההורמון אסטרוגן. חוקרים בדקו 14 מוצרים שסומנו "ללא BPA" ומצאו, שלמרות הסימון, ארבעה מתוכם גילו פעילות אסטרוגנית משמעותית. אחד היה עשוי פוליסטירן ושלושת האחרים היו עשויים שרף ™Tritan. חשיפה לקרינת האולטרה סגול המצויה באור השמש גרמה להגברה של הפעילות האסטרוגנית של שרפי ה ™Tritan. אם זאת, בקבוקים מהחומרים הבאים: polyethylene terephthalate (בקיצור PETG שמסומנים במספר 1 בתחתית הבקבוק), (cyclic olefin polymer (COP או (copolymer (COC, שהם שרפים של טרמופלסטיק, לא שחררו חומרים בעלי פעילות אסטרוגנית ניתנת למדידה. רוב בקבוקי המים עשויים מ polyethylene terephthalate שאינו אסטרוגני.

הימנעי מפתלטים

ישנם מיכלי פלסטיק המכילים פתלטים, חומר כימי נוסף שהוא אסטרוגני, אשר מוסיפים אותו לפלסטיק כדי לעשותו רך וגמיש. לדוגמה, חלב הארוז במיכלי פלסטיק מכיל יותר פתלטים מחלב בבקבוקי זכוכית או קרטון. לפתלטים פעילות רעילה לבלוטת התריס, לכבד ולכליות; הם מזיקים לאיברי הרבייה; גורמים נזק לעובר; מחקים את פעולת האסטרוגן, ולכן גורמים להתבגרות והתפתחות שדיים מוקדמת אצל ילדות. מחקר בסין בדק הימצאות פתלטים ב 25 מוצרי פלסטיק למזון, כולל אריזות פלסטיק, מיכלים, קופסאות לשימוש במיקרוגל, צלחות וסכום חד פעמי וכו'. הממצאים היו שרק אחד מהמוצרים הנבדקים היה חופשי מפתלטים. כל שאר ה 24 הכילו לפחות שלושה סוגים של פתלטים, ובעיקר פתלט ששמו DEHP.

חוזר כמו בומרנג

פלסטיקים שרבים מאיתנו משתמשים בהם יום יום, כולל שקיות נילון ובקבוקי מים, בסופו של דבר מתפרקים לחתיכות קטנטנות הקרויות מיקרופלסטיק המוצאות את דרכן לים. למעשה, 70% מכל הפלסטיק שמיוצר ימצא את עצמו שוקע ומצטבר בקרקעית הים, או גרוע מכך צף על פני המים. המיקרופלסטיק נאכל ע"י אורגניזמים ימיים קטנים כמו הפיטופלנקטון, אשר מהווים את הבסיס בשרשרשת המזון הימית. הם נאכלים ע"י זואופלנקטון, מדוזות וקריל, שבתורם נאכלים ע"י דגים, כרישים ולויתנים. אלה שנמצאים בראש פירמידת המזון, אוכלי הדגים - כלבי ים, דובי הקוטב, ציפורים ובני אדם, סופגים את הכמות הגדולה ביותר של פלסטיקים אלה. תהליך זה נקרא צבירה ביולוגית – היצורים בראש שרשרת המזון מרכזים את הכימיקל או הרעלן שנספג בתחילה בתחתית שרשרת המזון. אנו מרעילים את עצמנו, מינים אחרים ואת הדורות הבאים בפלסטיק שאנו משתמשים.

מה לעשות?

קנו שמן או מזון שומני באריזות זכוכית בלבד. השתמשו בניר אפיה לארוז סנדביצים או מזון אחר. והכי חשוב, אל תחממו מזון בתוך מיכלי פלסטיק במיקרוגל. במקום זאת השתמשו בחרסינה או זכוכית. אכסנו מזון בזכוכית או פלדת אל חלד.

במשותף, עלינו לפתור את הבעיה הסביבתית העצומה הזו. הצעד הראשון הוא להיות ערים לבעיה ולהשתמש בכמה שפחות אריזות – לבשל מזון ממצרכים בסיסיים. שנית, יש להחליף את הפלסטיק באריזות מתכלות. שלישית, כתבו ליצרני המזון ובקשו מהם לארוז את מוצריהם בזכוכית או במיכלים מתכלים ללא פעילות אסטרגנית. לבסוף, עלינו לקדם חוקים שמגינים על הים מפני נזקי הפלסטיק ולקנוס יצרנים שלא יישרו קו.

היכן לקנות

חנות טובה בה ניתן לקנות מיכלי פלדת אל-חלד למזון היא  LifeWithoutPlastic. אם תקנו דרך קישור זה ותשתמשו בקופון mammalive5 תקבלו 5% הנחה.

מימייות פלדת אל חלד של חברת Klean Kanteen ניתן לקנות בריקושט.

מקורות

bottom of page