top of page

שאבי את האבק או נגבי בסמרטוט לח חדר אחד בביתך היום

כדי להסיר אבק

טיפ #29

29 אוקטובר 2017   |  מאת סאט דהראם קאור

האם ידעת שהאבק בבית מכיל כמות גבוהה של חומרים מעכבי בעירה על בסיס ברום ( חומים הידועים כ- PBDEs), אשר מחקים את פעולת האסטרוגן ומשפיעים גם על הסיכון לסרטן שד? ה PBDE משמשים בחומרי בנין, מוצרי אלקטרוניקה, פלסטיק, ספוג סינטטי במילוי של רהיטים, שטיחים, וילונות, מזרנים, פיג'מות ובדים.

עד כמה הם רווחים?

PBDE הם אחד מהחומרים הבולטים הנמצאים בסביבה אשר נמצא קשר בינם לבין סרטן שד. על פי מחקרים הם מצויים בחלב אם, בדם, במזון, באויר באזורים כפריים, בדגי הים, ובבוצה של טיהור השפכים המשמשת כחומר גלם ליצור קומפוסט לזיבול גידולים חקלאיים.

ברום הינו כימיקל מאוד פעיל, ממשפחת ההלוגנים, כמו כלור ויוד. בקנה מידה עולמי יש שמונה חברות אשר מייצרות

כ 150 מליון קג' של חומרים מעכבי בעירה על בסיס ברום כל שנה, ומתוכם כ 40 מליון קג' שייכים למשפחה הידועה כ- polybromo diphenyl ethers או בקיצור PBDE. ה PBDE נמצאים בכל מקום. הימות הגדולות בארה"ב הם אחד מגופי המים הכי מזוהמים ב PBDE בעולם, וימת מישיגן היא הגרועה ביותר.

ה PBDE משוחררים לסביבה מהפלסטיק שיש במכשירי חשמל, טלויזיות ומחשבים, מהספוג והבדים של רהיטים ומשטיחים. הרבה מהפלסטיק הקשה מסוג סטירן מכיל בין 5% ל 30% ממשקלו כ-PBDE. כמו אורגנוכלורינים, ה PBDE הם חומרים יציבים שאינם מתפרקים בקלות ולכן נשארים ומצטברים בסביבה, ומגיעים לשרשרת המזון, ולבסוף נאגרים ברקמות השומן.

איזה נזק הם גורמים?

אנו צוברים PBDE שמקורם מהמזון ומהסביבה בתאי השומן שגופנו. משום שחלק משמעותי מהשדיים הם רקמת שומן, הם מצטברים שם. במחקרים על חיות מעבדה ראו שיש סוגים של PBDE שיכולים לגרום לסרטן השחלות ולסרטן שד, להפרעות הורמונאליות, ולשיבוש תהליך הגדילה הנורמאלי. תרכובות על בסיס ברום עלולות להפריע להורמונים של בלוטת התריס, שהם חיוניים להתפתחות התקינה של המוח ומערכת העצבים המרכזית בחיות ובבני אדם. מחקרים על חיות מראים שהן יכולות לגרום להתנהגות חריגה ולרעילות לכבד ולכליות.

גורי עכברים שנחשפו ל PBDE סבלו מבעיות התנהגותיות ובעיות זכרון אשר הלכו והחמירו עם הגיל.

PBDE דומים במבנה הכימי שלהם ובהרבה מהפעולות שלהם לקטגוריה אחרת של חומרים – ה PCB, אשר הינם בין החומרים הכי מסוכנים והבלתי מתפרקים שיוצרו אי פעם.

סכנה לתינוקות ולחיות מחמד

אם יש בבית ספוג ברהיטים או במזרנים, ציוד אלקטרוני, וילונות או שטיחים, האבק שיש על הרצפה עלול להכיל ריכוז גבוה של PBDE. ילדים קטנים וחיות מחמד, שגופם קטן והם נמצאים הרבה על הרצפה, צוברים בגופם כמויות גדולות יותר של חומרים אלה.

תוך 10 עד 15 שנה ה PBDE יעברו את ה PCB כגורם סיכון סביבתי. מחקרים על הימצאותם בחלב אם מראים שהסיכון לתינוקות ופעוטות הולך וגדל.

מה אנו יכולים לעשות כדי להגן על עצמנו?

יש מספר דברים שנוכל לעשות כדי להגן על עצמנו מהנזקים של מעכבי בעירה על בסיס ברום:

  1. לדרוש חקיקה אשר אוסרת או לפחות מגבילה את הייצור והשימוש, ומסדירה את הפסולת של חומרים אלה.

  2. לא לקנות רהיטים או מזרנים אשר מכילים PBDE – לבחור לטקס טבעי, עץ, בדים טבעיים, ולבקש שהיצרן לא ישתמש במעכבי בעירה על הרהיטים.

  3. ליזום ולשלוח עצומות לייצרני מוצרי האלקטרוניקה שיפסיקו את השימוש ב PBDE.

  4. להשתמש בתריסים במקום וילונות – או למצוא בדים שלא טופלו במעכבי בעירה.

  5. להעדיף רצפת קירמיקה במקום עץ או שטיחים מקיר לקיר שצוברים PBDE.

  6. לשאוב את האבק לעיתים קרובות.

  7. לכבס פיג'מות חדשות מספר פעמים לפני שלובשים, או לבדוק שלא הוסיפו מעכבי בעירה לבדים בזמן הייצור.

  8. להיות טבעוני, להמנע מדגים ובשר, כדי להפחית את עומס ה PBDE שהגוף חשוף אליהם.

  9. להזיע כל יום, דרך פעילות גוםנית או סאונה, כדי לסלק מהגוף מעכבי בעירה.

מקורות

bottom of page