top of page

השתמשי בסירים ומחבתות מנירוסטה, מצופי אמייל או מברזל יצוק והימנעי מכלי בישול מאלומיניום או טפלון. אל תאכלי מזון מקופסאות שימורים

טיפ #27

27 אוקטובר 2017   |  מאת סאט דהראם קאור

זו הבעיה בנות, יש הרבה יותר מידי חומרים בסביבה שלנו שמחקים את הורמון האסטרוגן. אסטרוגן משפיע על תא ע"י שהוא מתחבר לקולטן שנמצא בתוך התא. בתא ברקמת השד, כאשר אסטרוגן מתחבר לקולטן, הוא מעודד את התא להתחלק. כאשר לאישה יש רמה גבוהה של אסטרוגן, התאים בשד מתחלקים יותר מהר, וייתכנו יותר טעויות בתהליך ההתחלקות שיגרמו למוטציות שעלולות להתפתח לסרטן. אם בנוסף יש בסביבה חומרים מסרטנים (כמו חומרי הדברה, PCB, דיוקסין, פלסטיק וכו'), רמה גבוהה של אסטרוגן מגבירה עוד יותר את הסיכון להתפתחות של גידול סרטני ומזרזת את גידולו.

איך זה קשור לאלומיניום?

תאי רקמת שד שנחשפים לאלומיניום יותר פגיעים למוטציות שעלולות להתפתח לציסטות ולסרטן. אלומיניום מגביר את הפולשנות של תאים סרטניים ובכך את הסיכון להתפשטות הסרטן למקומות אחרים בגוף. אלומיניום ומתכות רעילות אחרות יכולות גם להתחבר לקולטן של אסטרוגן, וזה גורם להתחלקות מוגברת של תאים. הן נקראות מטלואסטרוגנים.

כיצד אנו נחשפות לאלומיניום?

רמת האלומיניום בגוף מתגברת כאשר אנו משתמשות בסירים ומחבתות מאלומיניום, תבניות חד פעמיות, רדיד אלומיניום, טבליות נגד חומציות (Tums), חיסונים, דיאודורנטים, ומזונות מסוימים. מזונות שיש בהם רמה גבוהה של אלומיניום הם גבינה צהובה מתועשת, מלח שולחן מעובד, אבקת אפיה, חמוצים, קמח מולבן, בצק מוכן, מיקס לעוגה, מלבין קפה פרווה ואבקת וניל. באבקות החלב לתינוקות יש פי ארבע מאות יותר אלומיניום מאשר בחלב אם. רצוי למצוא תחליפים למזונות אלה ולהמנע מהם.

דיאודורנטים מכילים אלומיניום בשל האפקט המייבש שלו. רוב מקרי סרטן השד קורים ברבע העליון החיצוני של השד, קרוב לבית השחי, האזור שהכי מושפע מדיאודורנטים. מחקרים מדדו את רמת האלומיניום ברקמת השד ומצאו שהריכוז שלו שם יותר גבוה מאשר בדם. החוקרים הסיקו מכך שיתכן ולדיאודורנטים יש השפעה שלילית עד השדיים. העדיפי דיאודורנט טבעי – בדקי באתר  http://www.ewg.org/skindeep כדי למצוא מותגים בטוחים.

איזה מטלואסטרוגנים אחרים יש?

מתכות רעילות אחרות שמתחברות לקולטן האסטרוגן ומחקות את פעולתו כוללות כספית, קדמיום, עופרת, פח, וניקל. מתכות אלה נמצאות ב:

כספית – דגים, סתימות אמלגם, פליטות של תחנת כוח פחמית, חומרי הדברה, חיסונים, מוצרי קוסמטיקה, מי בארות, דשנים, וקס לרצפה, חומרים נגד פטריות, מד חום (מהסוג הישן), נורות חסכוניות.

קדמיום – מזון מעובד, מי שתיה, פירות ים, בשר כבד וכליות, ברזל מגלוון, דשנים, חומר להברקת כסף, פלסטיק מסוג PVC, פליטת מכוניות, שמן מנוע.

עופרת – תוסף קלציום עשוי עצמות, אדמה, טבעות פליז, שימורים לכלבים וחתולים, שפתון, צבעים לשיער, מסקרה, כדורי רובה מעופרת, מיכלי PVC, זכוכית צבועה, כלי חרס, צבע ישן, מצברים, כיסויי חוט חשמל, משחת שיניים.

פח – שימורים, רדיד פח, תכשיטים.

ניקל - קקאו, אגוזים, שמנים מוקשים, מים, טבק, כתרים וגשרים לשיניים, ייצור של פלדת אל-חלד, אדי אגזוז, מצברים, צמיגים, אבקת אפייה, עשן סיגריות, תחנות חשמל מופעלות על פחם, סירים וסכום, דשנים, בטריות.

עשי כמיטב יכולתך להימנע מכל אלה כדי להפחית את החשיפה שלך למתכות כבדות שמחקות אסטרוגן.

מה לא בסדר בשימורים?

לא רק שקופסאות השימורים עשוייות מפח, שהוא מטלואסטרוגן, יש קופסאות שמצופות מבפנים בציפוי פלסטיק הכולל BPA, עוד חומר שמחקה אסטרוגן. מוסיפים BPA לפלסטיק כדי לעשותו קשה. חומר זה מזיק גם לבלוטת התריס, מנמיך את רמות האסטרוגן, ומגביר את הסיכון לסרטן שד.

אם את אוכלת שימורים, צרי קשר עם היצרן כדי לברר אם יש BPA בציפוי של קופסאות השימורים, ואם כן, הביעי את דאגתך לגבי הסכנה שחומר זה מהווה בשל היותו משבש הורמונים ומגביר סיכון לסרטן שד. הפסיקי לקנות קופסאות שימורים. העדיפי מזון שארוז בקופסאות זכוכית. התקשרי למספרי הטלפון שכתובים על גבי האריזה ותשאלי אם באריזות המזון יש PVC, פתלטים, נונילפנול אתוכסילט או BPA. בקבוקי פלסטיק שבתחתיתם מופיע המספר 7 כנראה מכילים BPA.

זה מאוד עצוב שעלינו להיות כל כך דרוכות וקפדניות כדי להגן על בריאותנו, לרוע המזל זה המצב כרגע. עשי כמיטב יכולתך להתרחק ממתכות רעילות וחומרים אחרים המצויים בסביבה שמחקים אסטרוגן.

מקורות

bottom of page