top of page

אמרי היום "לא" למשהו שמציק לך בחייך, אשר את יכולה לשנות

טיפ #23

23 אוקטובר 2017   |  מאת סאט דהראם קאור

באיזו תכיפות את עוצרת את עצמך מלבטא כיצד את באמת מרגישה? או אומרת "כן" כאשר באמת מרגיש לך "לא"? מה מפריע לך לאמר "לא"? האם זה הצורך שיאהבו אותך, פחד לאכזב אחרים, הצורך להרגיש נחוצה, תחושה של חוסר ערך, או שהזכויות שלך והרצונות שלך נראים פחות חשובים? האם את שמה את האחרים לפנייך לעיתים קרובות?

אם זה מזכיר לך אותך, המשיכי לקרוא.

את חשובה!

הצרכים שלך חשובים. הביטוי העצמי שלך והיצירתיות שלך חשובים. היי המעצבת של החיים שלך ושל ההגשמה העצמית שלך.

לעיתים קרובות אנו מאמצות בילדות אסטרטגית התמודדות של ריצוי ההורים או דמות סמכותית כדי לזכות באהבה ובאישור. מתווה אישיות זה מהווה כמו שריון שמגונן עלינו מפני פגיעה רגשית. אחר כך אנו נהיות מזוהות עם התפקיד שפיסלנו לעצמנו בשקדנות. מתווה זה יכול להיות "המרצה", "הילדה הטובה", "הפרפקציוניסטית", "המצליחנית", "זאת שתמיד עוזרת", "משכינת השלום", "האחראית" או הרבה אחרים. מה המתווה שלך?

 

המתווה כמו נהפך לבגד מוכר ונוח שאנו לובשות, ושאחרים רואים ומשבחים אותנו בשל תכונות אלה. אנו מקבלות בשקיקה את תשומת הלב כאשר אנו עושות כצפוי את מה שאחרים מצפים מאיתנו לעשות. אנו נופלות למלכודת של חשיבה שאנו חייבות להיות כך כדי שאחרים יקבלו ויאהבו אותנו וגם אנו את עצמנו.

האמת היא, שאנו יצורים מורכבים עם הרבה חלקים. הפנים הרבות שלנו מחפשות להתגלות, לבוא לידי ביטוי, ולהבשיל. זה תורם להיותנו שלמים, ממומשים ושמחים. אנו יכולים לתת לעצמנו להיות גם חזקים וגם פגיעים; נדיבים וקמצנים; מוחצנים ומופנמים; ממושמעים וחסרי דאגה; אחראים או פראיים. תחושות הגוף שלנו והרגשות מדריכים אותנו כיצד לפגוש כל רגע המזמין אותנו להביא את העצמי האותנטי שלנו.

שימי לב לסימנים שהגוף שלך נותן לך וזהי את הרגשות האמיתיים שלך. לכי עם תחושות הבטן שלך ואזרי אומץ לאמר "לא" כדי לחקור את המימדים בך שעדיין לא קיבלו מענה.

הגוף שלך אומר את האמת

כאשר הרגשות שלנו מודחקים, כאשר איננו מקשיבות לצרכים שלנו או נותנות לעצמנו רשות להיות רבגוניות, הגוף שלנו ידבר בשבילנו. למחלה יש דרך מוזרה לחבר אותנו עם רגשות שקברנו – אם נקשיב למה שהגוף מנסה לומר לנו. עבור נשים רבות, סרטן שד הוא תירוץ מבורך שנותן להן רשות לקחת פסק זמן לתהליך של גילוי עצמי. זה עצוב שלעיתים נדרשת מחלה כדי לתת לעצמנו את הרשות למלא את הצרכים שלנו. יתכן שאילו היה לנו תרגול יומי של הקשבה עצמית – כמו יוגה, מדיטציה, כתיבה ביומן, ריקוד, יצירה אומנותית או הליכה בטבע, לא היינו צריכות מחלה שתעשה זאת עבורנו.

הגוף שלנו הוא כמו מחשב - הוא מקבל כקלט את המידע מהסביבה וזה באלידי ביטוי דרך סימפטומים. הסביבה כוללת את הנימה הרגשית של יחסי המשפחה או הזוגיות, איכות המזון והמים, הטוהר של האויר והאדמה, היופי או הכיעור שאנו רואים סביבנו, הרעש והצלילים שאנו שומעים כל יום, ומה שאנו חווים דרך מגע. כל אלה הם סימנים שהחושים שלנו מקבלים, המוח מפרש, והגוף משקף.

למה את רוצה לאמר לא היום?

צאי מאזור הנוחות שלך, הביאי את התוקף שלך ואמרי "לא" למשהו היום.

בו בזמן, אמרי "כן" לעצמך.

אם את רוצה תובנות נוספות, קראי את הספר "כאשר הגוף שלך אומר לא" מאת ד"ר גאבור מאטה.

מקורות

  •  Gabor Maté, When the Body Says No: The Cost of Hidden Stress. 2003

bottom of page