top of page

החליפי חומרי ניקוי המכילים כלור במוצרים אקולוגיים או בסודה לשתייה וחומץ לניקוי הכיור, השירותים, הרצפה והמשטחים

טיפ #11

11 אוקטובר 2017   |  מאת סאט דהראם קאור

האם את אחת ממיליון הצרכנים שמאמינים שבגלל שמוכרים את זה בסופר זה בטוח לשימוש? אם כן חשבי שוב! הסכנות בשימוש במלבין וחומרי ניקוי אחרים מתועדים היטב אך פעמים רבות 'מטואטאים מתחת לשטיח' לצורכי רווחים. כלור רשום כמזהם אויר מסוכן בחוק האויר הנקי משנת 2008, וחשיפה לכלור במקום העבודה מחייבת בקרה וציוד מגן אישי על פי תקנות המוסד לבטיחות וגיהות. אולם האם ידעת שאין מוסד תקינה שמנתר את המוצרים הנכנסים לביתך?

האם אני צריכה להיות מודאגת לגבי שימוש במלבין כחומר ניקוי ביתי? התשובה היא: כן. בין אם זה כלור נקי או כלור מעורבב עם חומרים אחרים, חומרי ניקוי המכילים כלור מהווים גורם סיכון לבריאות. כאשר כלור מתרכב עם חומר אורגני (פחמן) הוא יוצר תרכובות שנקראות אורגנוכלורינים, אשר יכולים לחקות את הפעולה של אסטרוגן. חומרי ניקוי שיש לתת עליהם את הדעת כוללים: טבליות לשטיפת כלים במדיח, מלבין, חומרי חיטוי הכוללים כלור, מסירי עובש, וחומר לניקוי אסלות.

הסכנות שבשימוש בכלור

הסכנה הכי גלויה שבשימוש בכלור כתובה באופן ברור על התוית של המוצר. זהו חומר מְאַכֵּל (כמו חומצה) שעלול לגרות את העיניים, העור, ואת דרכי הנשימה – פשוט דרך שאיפה של האדים שהוא פולט. שאיפה של אדי כלור מדרדרת את הרקמה הרירית של הריאות והושט, וגורמת להיוצרות רקמת צלקת בדרכי הנשימה.

כאשר מערבבים אותו עם אמוניה ... כלור משחרר גז שעלול לגרום לריאות להפסיק לתפקד. היכן יש אמוניה שהכלור עלול להתערבב איתו? בשירותים. השתן כולל אמוניה, נכון?

כאשר מערבבים כלור עם סבון ... כלור מייצר גז חרדל. כן, זה החומר ממלחמת העולם הראשונה שגרם לכוייות כימיות קשות, דלקת בלחמית העין, עיוורון זמני, דימום ובועות במערכת הנשימה, ובמקרים מסוימים סרטן. לא כייף.

כאשר כלור מתערבב עם חומר אורגני ... כלור מייצר אורגנוכלורינים כגון כְלוֹרוֹפוֹרְם. כן, שאיפה של אדי כלורופורם מדכאת את מערכת העצבים המרכזית וגורמת לסחרחורות, עייפות, ולבסוף לאיבוד ההכרה. חשיפה לאורך זמן עלולה להזיק לאיברים כמו הכבד, הכליות והעור. יש מחקרים שקושרים הצטברות של תרכובות כלור ברקמת השד לסרטן.

הסוכנות האמריקאית להגנת הסביבה (EPA) טוענת ש"אין מידע לגבי ההשפעה המסרטנת של כלור בבני אדם בשל חשיפה לדרכי הנשימה. מחקר של התוכנית הלאומית לרעלים (NTP) לא מצא עדויות חד משמעיות לפעילות מסרטנת בעכברים וזכרי חולדות, ותוצאות מעורפלות בחולדות נקבות, ששתו מים מוכלרים. ה EPA סיווג את הכלור כחומר לא מסרטן."

שתיית מים מוכלרים

מצד שני, מחקרים על ההשפעה של שתיית מים מוכלרים נותנים תוצאות אחרות: מחקר משנת 1993 מזהיר שתוצרי הלואי האורגניים של הכלור הינם החומרים המדאיגים ביותר בהקשר של הערכת הפוטנציאל המסרטן של מי שתיה מוכלרים. מחקר עדכני מאיטליה שבדק את הבטיחות של מי שתיה מוכלרים מצא שחשיפה ארוכת טווח למים מוכלרים עלולה לגרום לפגיעה בבריאות.

יש השפעה מצטברת על הגוף אשר גורמת למעמסה ועקה על איברי ניקוי הרעלים כמו הכבד, הכליות והריאות. משום שזה קורה לאט ובהדרגה במשך שנים, פעמים רבות איננו מייחסים לכך חשיבות עד שאיברים מתחילים להפסיק לפעול. יתכן שאף פעם לא נקלוט שבעצם חומרים מזיקים אלה היו המקל בגלגלים של יכולת הריפוי העצמית של הגוף. בנוסף לבעיות בדרכי הנשימה ואלרגיות, נמצא קשר הדוק בין אורגנוכלורינים והתפתחות של סרטן שד.

ההשפעה על הסביבה

אחרי שהמים עם קצף חומרי הניקוי נעלם בניקוז הכיור, הם מגיעים למכוני הטיהור העירוניים, שם הם מטופלים עם שאר מי השופכין, ואז משמשים להשקיה חקלאית או מוזרמים לים. רוב החומרים הכימיים שבחומרי הניקוי מתפרקים לחומרים בלתי מזיקים בתהליך הטיפול במי השפכים. אולם יש חומרים שאינם מתפרקים, ומאיימים על איכות מי התהום, על איכות מי הים, על הדגה וחיות הבר. מחקר של המכון הגיאולוגי האמריקאי משנת 2002 שחקר הימצאות מזהמים בדגימות ממי נחלים ונהרות בארה"ב, מצא תוצרים עמידים של חומרי ניקוי ב 69% מהדגימות. 66% מהדגימות כללו חומרי חיטוי.

כיצד תגונני על עצמך ועל משפחתך?

ראשית – אספי מידע. מצאי אלטרנטיבות יותר בטוחות לחומרים המאכלים ששורצים מתחת לכיור המטבח בביתך. תהיי מופתעת עד כמה אפשר לנקות ולכבס עם חומרים פשוטים כמו סודה לשתיה, חומץ, לימון ובורקס.

הלבנת הכביסה

כדי להלבין בגדים באופן טבעי, שטפי אותם במיץ לימון ותני להם להתייבש בשמש. השמש עוזרת גם להיפתר מעובש. השתמשי במלבין מדולל כמוצא האחרון.

חומר חיטוי

חומרים: מים, שמן עץ התה או תמצית זרעי אשכוליות (GSE)

כדי לטהר חיידקים, פטרייות ועובש, הוסיפי 20 טיפות של GSE או עד 50 טיפות של שמן עץ התה בדלי מים וערבבי היטב. ניתן להשתמש בתערובת זו לנקות או לנגב משטחים, לנקות חרסינה, כיורים, שירותים ורצפה. שימי 5 טיפות GSE במיכל ספריי ורססי את החרסינה במקלחת כדי למנוע היוצרות עובש.

ניקוי אסלות

חומרים: אבקת בורקס, מיץ לימון או חומץ, טבליות ויטמין C

שפכי כוס של אבקת בורקס לאסלה למשך הלילה. בבוקר שפשפי עם מבשרת השירותים והדיחי את המים. לפעולה מהירה, הוסיפי ¼ כוס מיץ לימון או חומץ לבורקס. המתיני שעתיים לפני השפשוף עם המברשת. אפשרות נוספת היא לזרוק לאסלה שתי קפסולות של ויטמין C, להשאיר לליליה, ולמחרת  לשפשף עם מבשרת השירותים ולהדיח את המים.

מקורות

bottom of page