חודשון נובמבר 2017

יכול להיות שזיהום חשמלי פוגע בבריאותך?

בבית הספר לחטיבות הביניים לה-קינטה שבקליפורניה היו 11 מקרי סרטן בין המורים בטווח של 16 שנים. בקרב המורים היתה תחושה שיש כאן חריגה. מורות שלימדו בבתי ספר אחרים דיווחו ששם יש שנים שלושה מקרים של סרטן. המורים בבית הספר היו מודאגים ופנו למנהל האזורי בבקשה להביא מישהו שיעשה בדיקות. במקום זאת המנהל האזורי שלח אפידמולוג שנפגש עימם והכריז שאין כאן חריגה מה"נורמה". העניין הגיע לאוזניו של דר' סמואל מילהאם, אפידמולוג בעצמו, ואחרי חקירה קצרה הוא הגיע למסקנה שיש צדק בטענתם של המורים. הוא יצר קשר עם בית הספר והציע את שרותיו. הנהלת בית הספר והנהלת המחוז לא ששו לחקור את הנושא וניסו לטייח את כל העניין. אחת המורות לקחה יוזמה ויצרה קשר עם דר' מילהאם ואפשרה לו להכנס לשטח בית הספר לאחר שעות הלימודים עם ציוד למדידת קרינה. השרת של בית הספר שיתף פעולה ופתח את דלתות הכיתות.

דר' מילהאם ערך מדידות של השדות המגנטיים בכיתות ושל זיהום חשמלי בשקעים שבקיר. הממצאים היו: בחדר כיתה אחד היו שדות מגנטיים חזקים בשל קרבה לחדר בקרת החשמל בבנין. הממצא העיקרי היה רמה גבוהה של זיהום חשמלי בשקעים בכל הכיתות. בבית ממוצע קריאה של מד סטטצר היא פחות מ 100 יחידות, ובבית הספר לה-קינטה המדידה הממוצעת הראתה 700 יחידות כאשר היו 13 כיתות מתוך 51 שבהם המדידה הראתה מעל 2000 יחידות. בשל חומרת הממצאים שהתגלו במדידות דר' מילהאם שלח מכתב להנהלת המחוז. התשובה הגיעה מעורך דין והאשימה אותו בהפרה של חוקי המדינה, הסגת גבול, סיכון התלמידים וכו'.

דר' מילהאם המשיך לחקור את הנושא לעומק תוך שהוא בודק איזה מורים לימדו באיזה חדרים, בהשוואה לרמת הזיהום החשמלי שנמדד באותו חדר. הוא הגיע למסקנות הבאות: כל שנת עבודה בבית הספר הגדילה את הסיכון של מורה ללקות בסרטן ב 21%, ומורים שלימדו בכיתות בהן נמדדה רמת הזיהום הגבוהה ביותר הגדילו את הסיכון שלהם ב 26%.

הסתבר שבמרחק של כקילומטר מבית הספר יש מתקן השנאה של חברת החשמל, ושכנראה משם הגיע הזיהום החשמלי. למרבה הצער, הנהלת בית הספר והנהלת המחוז התעלמו מהממצאים הללו והתכחשו להם, והבעיה לא טופלה.

ניתן לקרוא את הסיפור המלא בספרו של דר' סמואל מילהאם [1]

מה זה חשמל מלוכלך וכיצד הוא מזיק לבריאות? על כך ניתן לקרוא באתר של חברת דולב שמשווקים בארץ את הפילטרים למניעת הזיהום החשמלי, ובאתר norad4u.

את בטח שואלת – אז מה אני עושה עם המידע הזה? הרי כולנו חשופים לרשת החשמל, מה נתחיל עכשיו למדוד אם יש זיהום חשמלי בכל מקום?

אני מאמינה שידע הוא כוח. בדיקת זיהום חשמלי כולל התקנת פילטרים בבית עולה סדר גודל של 2000 – 3000 ש"ח. ניתן גם להתארגן קבוצה של חברים ולרכוש מד סטטצר. למה שלא נהיה מוגנים?

מקורות
  1. Samuel Milham MD, " Dirty Electricity: Electrification and the Diseases of Civilization", 2012

תה יוגי

עצמי את העיניים, שאפי ותני לארומה העשירה והאקסוטית של קינמון וג'ינג'ר לשגר אותך לעולם שבו היוגים העתיקים יצרו את כוס התה המושלם. מתכון זה של תה יוגי קלאסי הועבר מדור לדור מלפני אלפי שנים. הוא מכיל תערובת של קינמון, ג'ינג'ר, הל, פלפל שחור וציפורן. תה זה מתוק ומעורר, ובעיקר בריא מאוד!

קינמון עוזר לווסת את רמת הסוכר בדם.

ג'ינג'ר ידוע כמרגיע את מערכת העיכול ומגן בפני סרטן

הל משפר את תהליכי העיכול ועוזר לסלק רעלים מהגוף

ציפורן הוא התבלין העשיר ביותר בפוליפנולים ואנטיאוקסידנטים ועוזר להגן עלייך מפני מחלות והזדקנות.

להכנת כוס תה אחת:

200 מל מים

3 חתיכות ציפורן

4 תרמילי הל פתוחים

½ מקל קינמון

4 גרגרי פלפל שחור

¼ כפית תה שחור

½ כוס חלב סויה

2 פרוסות ג'ינג'ר טרי

כדאי להכין לפחות 4 כוסות. מרתיחים את המים ומוסיפים את התבלינים. מבשלים 20-30 דקות, מכבים את האש ומוסיפים את התה. מעמידים לחמש דקות. מוסיפים את חלב הסויה, מביאים לרתיחה שוב, ומכבים את האש. ניתן להמתיק עם מעט דבש או מייפל. ניתן לשמור במקרר את התערובת לפני שמוסיפים את חלב הסויה.

רוצה לדעת שעשית את הכי טוב למען עצמך?

אל תחכי!

בואי לסדנה לבריאות האישה של MammAlive ותגלי אילו תחומים בחייך צמאים שתעניקי לעצמך כבר כעת.

הקליקי כאן כדי לבדוק מתי מועד הסדנה הקרובה.