חודשון יולי 2017

 
עשרה יתרונות בריאותיים של זרעי פשתן

זרעי פשתן הם זרעים חומים או זהובים קטנים שהם המקור העשיר ביותר בטבע של חומצות שומן אומגה-3 הנקראות חומצות אלפא לינולניות (ALA). כמו כן הם מקום ראשון כמקור של ליגנן, ומכילים פי 7 ליגנן מזרעי שומשום שהם מקום שני.

יתרונות תזונתיים של זרעי פשתן

כאשר בוחנים את היתרונות התזונתיים של זרעי פשתן, יש הרבה נתונים שתופשים את תשומת הלב.

3 כפות זרעי פשתן (כ 25 גרם) מכילות

אומגה-3 (ALA) 6338 מ"ג

סיבים תזונתיים  6 גרם

ויטמין B1 יש 31% מהכמות היומית הדרושה לפי ה RDA

מנגן  35% מהכמות היומית הדרושה לפי ה RDA

מגנזיום  30% מהכמות היומית הדרושה לפי ה RDA

זרחן  19% מהכמות היומית הדרושה לפי ה RDA

סלניום  10% מהכמות היומית הדרושה לפי ה RDA

כמו כן הם מכילים ויטמין B6, ברזל, אשלגן, נחושת ואבץ.

פרופיל זה מסביר מדוע הם נחשבים מזון על, אחד המזונות העשירים ביותר על פני כדור הארץ.

10 יתרונות של זרעי פשתן

1. עשירים בסיבים תזונתיים אך מכילים מעט פחמימות

אחד היתרונות היוצאים מהכלל של זרעי פשתן הוא שהם מכילים כמות גדולה של סיבים תזונתיים מסיסים מסוג מסתיק מוצילאג. זהו חומר שבמגע עם מים יוצר חומר רירי שיש לו יתרונות רבים למערכת העיכול.

המוצילאג גורם למזון להישאר מספיק זמן בקיבה ולא לנוע ממנה מהר מידי אל המעי הדק, ובכך לשפר את ספיגת חומרי המזון.

בנוסף פשתן עשיר גם בסיבים תזונתיים לא מסיסים שתומכים בפעולת מעיים סדירה, ניקוי המעי הגס מרעלים, ירידה במשקל, ומפחיתים תשוקה למתוק. רצוי לצרוך 30-40 גרם סיבים תזונתיים במזון כל יום.

2. עור ושיער בריאים

אם את רוצה עור, שיער וצפרניים יותר בריאות שקלי לאכול כל יום 2 כפות של זרעי פשתן.

ה ALA שבזרעי הפשתן מועיל לעור ולשיער משום שהוא מלחח ומספק ויטמינים ממשפחת ה B אשר עוזרים למנוע יובש והתקלפות העור. הוא עשוי לשפר מצב הסימפטומים של פצעי בגרות, rosacea, ואקסמה. כמו כן הוא עוזר להפחית יובש בעיניים.

שמן פשתן אף הוא אופציה טובה שכן הוא מכיל ריכוז יותר גבוה של חומצות שומן. אפשר לקחת כף או שתים של שמן ביום כדי להקנות לחות לעור ולשיער. ניתן גם לערבב עם שמנים אתריים למריחה חיצונית.

3. ירידה במשקל

מחקר שפורסם ב Journal of Nutrition מצא שזרעי פשתן ואגוזי מלך עוזרים לרדת במשקל. מכיון שזרעי פשתן מלאים בחומצות שומן בריאות וסיבים תזונתיים, הן תורמות לתחושת שובע ומלאות לזמן יותר ארוך לכן סה"כ אוכלים פחות וזה תורם לירידה במשקל. חומצות שומן ALA אף תורמות להפחתת דלקתיות בגוף. זה חשוב לירידה במשקל משום שגוף שיש בו דלקת נוטה להחזיק את עודף המשקל.

4. הפחתת כולסטרול

מחקר שפורסם ב Nutrition and Metabolism מצא שהוספת זרעי פשתן לתפריט עשויה להוריד באופן טבעי את רמת הכולסטרול.

הסיבים המסיסים שבזרעי הפשתן לוכדים שומן וכולסטרול במערכת העיכול כך שהם לא נספגים. בנוסף הסיבים המסיסים לוכדים את מיצי המרה אותם הגוף מייצר בכבד מכולסטרול. מיצי המרה מופרשים מהגוף דרך הצואה ואינם נספגים בחזרה, ועל כן הגוף מייצר מיצי מרה חדשים מעודפי הכולסטרול בדם ובסה"כ רמת הכולסטרול יורדת.

5. זרעי פשתן הם ללא גלוטן

שימוש בזרעי פשתן זו דרך מצוינת להחליף דגנים מכילי גלוטן שהינם מעוררי דלקת, בעוד פשתן הוא נוגד דלקת. זרעי פשתן מצויינים למי שסובל ממחלת הצליאק או לרגישים לגלוטן. הם אף מהווים תחליף טוב לדים עבור אלה שאלרגיים לדגים ורוצים לקבל חומצות שומן אומגה-3

עוד יתרון של זרעי פשתן הועבור הרגישים לגלוטן הוא שניתן להשתמש בהם באפייה יחד עם קמח קוקוס כאופציה נטולת גלוטן.

6. זרעי פשתן עשירים באנטיאוקסידנטים (ליגנן)

בנוסף ליתרונות התזונתיים האחרים שלהם, זרעי פשתן הם עתירי אנטיאוקסידנטים. ליגנן הוא פוליפנול אשר מספק לנו נוגד חמצון לבריאות התאים, איזון ההורמונים ואנטי אייג'ינג.

פוליפנולים תומכים בחיידקים הטובים של המעיים ויכולים לעזור לחסל קנדידה בגוף.

ליגנן גם מוכר בתכונות האנטי וירליות ואנטי בקטריות שלו, על כן צריכה קבועה של זרעי פשתן מפחיתה את הנטיה להצטננות ושפעת.

7. בריאות מערכת העיכול

כנראה שהיתרון הכי משמעותי של זרעי פשתן נעוץ ביכולת שלהם לתמוך בבריאות מערכת העיכול. חומצת השומן ALA עוזרת להגן על רירית מערכת העיכול. אנשים הסובלים ממחלת קרוהן או בעיות אחרות של מערכת העיכול עשויים לחוות שיפור, שכן הזרעים מפחיתים דלקת במערכת העיכול.

פשתן אף עשיר בסיבים לא מסיסים שאף הם תורמים לתנועתיות המעיים והוא גם אחד המזונות העשירים ביותר במגנזיום.

בשתי כפות זרעי פשתן יש כ 5 גרם סיבים תזונתיים. סיבים אלה מספקים לחידקים הטובים הזנה ובכך תורמים לניקוי הפסולת מהמעי.

8. זרעי פשתן עוזרים למנוע סרטן

היתרונות של זרעי פשתן הוכחו שוב ושוב אפילו כנגד סרטן השד, סרטן פרוסטטה, וסרטן המעי הגס.

מחקר שפורסם ב Journal of Clinical Cancer Research מגלה שצריכת זרעי פשתן עשויה להפחית את הסיכון לחלות בסרטן שד. שלושת סוגי הליגנן המצויים בפשתן נהפכים ע"י החיידקים הטובים במעי לחומרים enterolactone  ו enterodiol אשר מאזנים באופן טבעי את ההורמונים, וזו כנראה הסיבה שפשתן תורם למניעת סרטן שד.

מחקר נוסף שפורסם ב Journal of Nutrition מצא שהליגנן בזרעי פשתן עשוי להפחית את הסיכון לסרטן הרחם וסרטן השחלות.

9. פשתן עשיר בחומצות שומן אומגה-3

אנו שומעים רבות על יתרונותיו של שמן הדגים או חומצות שומן אומגה-3. שמן דגים מכיל EPA ו DHA, שתי חומצות שומן שהכרחיות לבריאות מיטבית. הפשתן אמנם לא מכיל חומצות שומן אלה אך הם מכילים ALA, סוג אחר של אומגה-3.

מחקר שפורסם ב Nutrition Reviews  הראה שכ 20% מה ALA מותמר בגוף ל EPA ורק 5% מותמר ל DHA. באופן מפתיע מסתבר שלמין יש חשיבות שכן נשים צעירות התמירו פי  2.5 מגברים.

בכל מקרה ALA היא חומצת שומן בריאה ובלי קשר ליכולת הגוף להתמירה חשוב לכלול אותה בתזונה מאוזנת.

10. תופעות של גיל המעבר

הליגנן המוכל בזרעי פשתן מועיל לנשים בגיל המעבר משום שהוא פיטואסטרוגן. לפיטואסטרוגנים יש אפקט מאזן בגוף משום שהאפקט האסטרוגני שלהם קטן בהרבה מהאפקט של האסטרוגן שהגוף מייצר. אם בגוף יש עודף אסטרוגן הליגנן מתחרה באסטרוגן של הגוף ברצפטורים של האסטרוגן ובכך מפחית את ההשפעה האסטרוגנית ומאזן עודף אסטרוגן. אם יש בגוף מחסור באסטרוגן – כפי שקורה בגיל המעבר, אין מספיק אסטרוגן ויש רצפטורים שנשארי ריקים. הליגנן מתחבר לרצפטורים הללו ונותן אפקט אסטרוגני חלש שמפחית את התופעות הלא נעימות שנשים חוות בגיל המעבר. מחקר בנושא הראה שניתן להיעזר בהם להפגת תופעות גיל המעבר ואפילו להפחית סיכון לאוסטיאופורוזיס במקום להשתמש בגלולות הורמונים לגיל המעבר.

כיצד לאכול את זרעי הפשתן

רצוי לטחון את הזרעים מיד לפני האכילה כדי להפחית את החשיפה של חומצות השומן לאויר, דבר הגורם להתחמצנות שלהן.

אפשר להוסיף 1-3 כפות זרעים לשייק לארוחת הבוקר שמכינים בבלנדר. אפשר לערבב כף זרעים טחונים במטחנת קפה ביוגורט יחד עם גרנולה ופירות

מחקר חדש מציג כיצד כימותרפיה גורמת להתפשטות גידולים סרטניים  תורגם מהבלוג של Chris Beat Cancer

כימותרפיה עלולה לגרום להתפשטות תאים סרטניים וגידולים יותר אלימים.

מדענים גילו שבעוד שהכימותרפיה מקטינה את הגידול, היא פותחת שער להתפשטות של תאים סרטניים אל הדם ולחלקים אחרים בגוף.

בשנת 2012, פורסם מחקר פורץ דרך שהסביר כיצד כימותרפיה עלולה לגרום לתוצאה הפוכה מהרצוי ולעודד התפתחות סרטן.

ב 2016, למדנו שכימותרפיה גורמת לנזק ארוך טווח למערכת החיסון בנשים עם סרטן שד, ומפחיתה את הכמות של תאי חיסון מרכזיים למשך לפתוח 9 חודשים מגמר הטיפול.

השנה התפרסם מחקר נוסף בג'ורנל Science Translational Medicine אשר מבהיר כיצד כימותרפיה עלולה לגרום לסרטן להתפשט ולעורר גידולים חדשים  יותר אלימים. במחקר זה החוקרים בדקו את ההשפעה של תרופות כימותרפיות על חולות בסרטן שד ומצאו שהתרופות הללו הגבירו את הסיכוי שהסרטן יתפשט לחלקים אחרים בגוף. ברגע שהסרטן מתפשט הסיכוי להחלמה בדרכים קונבנציונאליות הוא מזערי.

חולות סרטן שד רבות מקבלות כימותרפיה לפני הניתוח, למרות שמחציתן אינן זקוקות לכך, ומחקר חדש זה מביא תובנות חדשות כיצד כימותרפיה יכולה לעורר התפשטות של תאים סרטניים בגוף בעודה פועלת כנגד הגידול העיקרי.

כפי שאמרתי פעמים רבות, כימותרפיה היא פתרון קצר טווח לבעיה ארוכת טווח.

המחקר החדש מציג ראיות על כך שהכימותרפיה מפעילה מנגנון של תיקון בגוף שבסופו של דבר מאפשר לגידולים לחזור יותר חזקים. היא גם מגדילה את מספר ה'פתחים' בכלי הדם שמאפשרים לתאים סרטניים להתפשט בגוף.

דר' ג'ורג' קראגיאניס, ממכללת אלברט אינשטיין לרפואה בניו יורק, מצא שמספר הפתחים גדל אצל 20 חולות שקיבלו טיפול בשתי תרופות כימותרפיות שכיחות (החולות טופלו בטיפול ניאואדג'בנטי של paclitaxel אחרי שטופלו ב doxorubicin בשילוב cyclophosphamide.

הוא אף גילה שכימותרפיה הגדילה את מספר התאים הסרטניים המסתובבים בגוף ובראות של עכברים שהשתילו להם גידול של סרטן שד. דר' קראגיאניס ועמיתיו מציעים שנשים שמקבלות טיפול כימותרפי לפני ניתוח יהיו במעקב לגבי מספר התאים הסרטניים בגופן ומצב הפתחים בתאי הדם, ואם אכן מתגלה זה המצב, להפסיק את הכימורפיה שניתנת לפני ניתוח. קראגיאניס מתכנן ניסויים יותר נרחבים כדי להמשיך ולבחון את הנושא.

תמונה מתוך המאמר המראה כיצד  'דלת' נפתחת בכלי דם ובכך מאפשרת לתאים סרטניים לעבור מהגידות לכלי הדם ולהתפשט בשאר הגוף.

CREDIT: GEORGE KARAGIANNIS

מקורות
  1. Yu Sun, Judith Campisi, Celestia Higano, Tomasz M Beer, Peggy Porter, Ilsa Coleman, Lawrence True and Peter S Nelson, Treatment-induced damage to the tumor microenvironment promotes prostate cancer therapy resistance through WNT16B, Nat Med. 2012 September ; 18(9): 1359–1368. doi:10.1038/nm.28

  2. Rashmi Verma, Ruth E. Foster, Kieran Horgan, Katherine Mounsey, Helen Nixon, Natuley Smalle, Thomas A. Hughes and Clive RD. Carter, Lymphocyte depletion and repopulation after chemotherapy for primary breast cancer, Breast Cancer Research Jan 2016 18:10 DOI: 10.1186/s13058-015-0669-x

  3. Breast cancer survivors could be vulnerable to common viral and bacterial infections, EurekAlert

  4. George S. Karagiannis et al. Neoadjuvant chemotherapy induces breast cancer metastasis through a TMEM-mediated mechanism, Science Translational Medicine, Vol 9, Issue 397
    05 July 2017

רוצה לדעת שעשית את הכי טוב למען עצמך?

אל תחכי!

בואי לסדנה לבריאות האישה של MammAlive ותגלי אילו תחומים בחייך צמאים שתעניקי לעצמך כבר כעת.

הקליקי כאן כדי לבדוק מתי מועד הסדנה הקרובה.